Kolejne spotkanie z cyklu ALE NAKRĘCONE!!!

Odsłony: 517

 

Cichy Don

gatunek: dramat

reżyseria: Siergiej Bondarczuk (Fiodor Bondarczuk - syn reżysera dokończył film)

produkcja: Rosja, Wielka Brytania

rok premiery: 2006

„Cichy Don” to ekranizacja słynnej i wybitnej powieści Michaiła Szołochowa, za którą pisarz został w 1965 roku uhonorowany Nagrodą Nobla. Historia Kozaków z przełomu XIX i XX wieku, żyjących nad Donem, którzy są świadkami wielu dramatycznych wydarzeń przełomowego okresu historii Rosji - I wojny światowej i rewolucji. Bohaterem filmu jest Grigorij Melechow (Rupert Everett). W swoim życiu stara się dochować wierności kozackim tradycjom i ideałom. Niestety wydarzenia wojny i rewolucji sprawiają, że jest nieco zdezorientowany, nie potrafi dokonać jednoznacznego wyboru politycznego. Z jednej strony bolszewicy, z drugiej Biali, a wszystko to przy jednoczesnym zachowaniu tradycji. Dodatkowo w jego życiu również następują wydarzenia, mające poważne konsekwencje dla całej rodziny - Grigorij ma romans z żoną sąsiada z tego samego chutoru. Interesująca jest sama historia powstania najnowszej wersji filmu, którą ostatecznie zrealizowano wiele lat po śmierci reżysera. Siergiej Bondarczuk kręcił w latach 90-tych XX wieku siedmioodcinkowy serial z międzynarodową gwiazdorską obsadą. Po ogłoszeniu upadłości przez producentów, film trafił na kilkanaście lat do skrytki bankowej w roli zastawu dłużnika. Dopiero przed paru laty syn reżysera Fiodor Bondarczuk (autor głośnej „9 kompanii”) zdołał, dzięki finansowej pomocy władz rosyjskich i sponsorów, wykupić taśmy i sam, zgodnie z zapiskami zmarłego w 1994 roku ojca, ostatecznie zmontował całość.

Siergiej Bondarczuk

data urodzenia:

1920-09-25

data śmierci:

1994-10-20

miejsce urodzenia:

Białozórka, Rosja (obecnie Ukraina)

stan cywilny:

trzykrotnie żonaty: 1. Ewgienia Belousova (rozwód), syn Aleksey; 2. Inna Makarova (1949 - 1956, rozwód), córka Natalya (ur. 10.05.1950); 3. Irina Skobtseva (od 1959 do jego śmierci), 2 dzieci: Jelena (ur. 31.07.1962) i Fiodor (ur. 09.05.1964)

Zaczynał jako aktor-amator. Później uczył się zawodu aktorskiego, był przez jakiś czas uczniem Pudowkina. Ukończył moskiewski WGIK, instytut filmowy. Zadebiutował w "Młodej Gwardii" Gierasimowa. Grał w wielu filmach o tematyce współczesnej (m.in. w "Opowieści o prawdziwym człowieku" i Sierioży) oraz historycznych, tytułowe role (w "Tarasie Szewczenko" i "Iwanie Franko"). Cieszył się popularnością w Rosji i innych krajach. Był bardzo dobrym, wszechstronnym aktorem. Potrafił nawet z nie najlepszych ról wykrzesać cechy prawdy. Bondarczuk grał w filmach nie tylko rosyjskich, wystąpił w "Nocy nad Rzymem" Rosselliniego. W 1959 r. powstał "Los człowieka", pierwszy film Bondarczuka jako reżysera. Były to lata odradzania się kinematografii radzieckiej. Następne dzieło reżysera to "Wojna i pokój" (1965-1967), dziewięciogodzinny, czteroseryjny film (Nagroda Oscara dla najlepszego filmu obcojęzycznego w 1968), Adaptacja powieści Lwa Tołstoja (kolejna), w wydaniu Bondarczuka jest próbą dotychczas najambitniejszą. Reżyser nie bał się mieszania gatunków i tonacji stylistycznych. Nie dbał o harmonijną kompozycję całości. "Wojna i pokój" składa się z ciągu bardzo rozmaitych fragmentów. Film ten odniósł duży sukces w świecie. Zakupiły go 82 kraje. Zachęcony tym reżyser zdecydował się znów na temat historyczny blisko z tematem "Wojny i pokoju" związany - na realizację międzynarodowego filmu "Waterloo" (1970, Włochy), historii najtragiczniejszej, ostatniej bitwy Napoleona. Bondarczuk starannie, z dokumentalną niekiedy precyzją, odmalował samą bitwę, która skończyła epokę Napoleona. Przypadek - a może właśnie nie przypadek - chciał, że i ten film pozostaje w kręgu wielkiej literatury. Inne filmy zrealizowane przez niego to m.in. "Step" (1978), "Czerwone dzwony" (1982).

Projekcję filmu "Cichy Don" zaproponowali członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznych - 14 Pułk Strzelców Syberyjskich. Wszyscy mieliśmy nadzieję zdobyć film o tym samym tytule, nakręcony na podstawie tejże powieści przez Siergieja Gierasimowa w 1957r. Niestety kopia tego filmu okazała się nieosiągalna stąd prezentujemy nowsza wersję tej wielkiej epopei.

Członkowie GRH zapowiedzieli udział w spotkaniu!!! ZAPRASZAMY!!!