Akcja Lato 2010 - I połowa lipca

Miejski dom Kultury w Przasnyszu

Akcja Lato 2010

Program „Wokół średniowiecza”

Jak co roku Miejski Dom Kultury w Przasnyszu przygotowuje Akcję Letnią, której celem jest ciekawe i pożyteczne zagospodarowanie wolnego czasu grupie dzieci i młodzieży w czasie wakacji 2010 roku.

W tym roku nasze działania są skupione wokół kultury średniowiecznej, czego powodem jest 600-na Rocznica Bitwy pod Grunwaldem. W związku z tym wydarzeniem przygotowaliśmy program kulturalno-edukacyjny, pn. „Wokół średniowiecza”. Dzieci i młodzież w wieku 10-18 lat będzie miała możliwość uczestnictwa m. in. w zajęciach ceramicznych, na których wykona repliki naczyń średniowiecznych. Uwieńczeniem tych zajęć będzie plenerowy wypał ceramiki, podczas którego uczestnicy zajęć poznają budowę pieca ceramicznego oraz proces wypału gliny. Na zajęciach batikowych wykonają stroje w technice batiku. Odbędą się warsztaty, na których młodzież zapozna się z podstawami tańca z ogniem pod okiem Grzegorza Łuniewskiego, założyciela Teatru Tańca z Ogniem „MANTRA”. Podczas spotkań będą organizowane seanse filmowe, na których pokażemy najnowsze filmy edukacyjne dotyczące kultury średniowiecza. Uczestnicy zajęć będą mieli również szansę odnaleźć ślady średniowiecza w Przasnyszu podczas wizyty w Muzeum Historycznym jak również podczas zwiedzania naszego miasta pod okiem pracownika Muzeum. Podczas tej wycieczki zostanie również przeprowadzony konkurs fotograficzny pod nazwą „Dawno…”, którego rozstrzygnięcie nastąpi kilka dni później, a fotografie posłużą do przygotowania wystawy prezentującej Akcję Lato w MDK.

Niewątpliwie jedną z największych atrakcji Akcji Lato 2010 w MDK będzie spotkanie z Mieczysławem Kalenikiem – aktorem, odtwórcą roli Zbyszka z Bogdańca w filmie „Krzyżacy”.

Planujemy również zorganizowanie dwóch wyjazdów. Pierwszy z nich to wycieczka do Golubia-Dobrzynia. W jej programie znajduje się m.in. zwiedzanie jednego z najsłynniejszych polskich zamków oraz wizyta w siedzibie najstarszego w Polsce bractwa rycerskiego.

Kulminacją programu „Wokół średniowiecza” będzie wyjazd na obchody 600-tnej Rocznicy Bitwy pod Grunwaldem, gdzie dzieci oraz młodzież zobaczą inscenizację Bitwy pod Grunwaldem oraz wezmą udział w innych atrakcjach zorganizowanych w ramach obchodów tej rocznicy.

Dla wszystkich uczestników programu zajęcia oraz wyjazdy będą bezpłatne.

1 lipca 2010r. (czwartek)

- spotkanie organizacyjne (zapoznanie z tematyką zajęć, przedstawienie programu, przedstawienie instruktorów itd.)

- film dokumentalny z zakresu kultury średniowiecza w Polsce

2 lipca 20010r. (piątek)

- warsztaty – taniec z ogniem – Grzegorz Łuniewski

5 lipca 2010r. (poniedziałek)

6 lipca 2010r. (wtorek)

- warsztaty – taniec z ogniem – Grzegorz Łuniewski

- spotkanie z Mieczysławem Kalenikiem (aktorem odtwórcą roli Zbyszka z Bogdańca w filmie „Krzyżacy” ) połączone z projekcją filmu „Krzyżacy”

7 lipca 2010r. (środa)

- warsztaty – taniec z ogniem – Grzegorz Łuniewski

8 lipca 2010r. (czwartek)

- warsztaty – taniec z ogniem – Grzegorz Łuniewski

- film edukacyjny z zakresu kultury średniowiecza w Polsce

9 lipca 2010r. (piątek)

10 lipca 2010r. (sobota)

- wycieczka do Golubia-Dobrzynia– zwiedzanie zamku itd.

12 lipca 2010r. (poniedziałek)

13 lipca 2010r. (wtorek)

- zwiedzanie Muzeum Historycznego w Przasnyszu – wykład na temat „Średniowiecze w Przasnyszu” – wycieczka po Przasnyszu – „W poszukiwanie śladów średniowiecza”

- konkurs fotograficzny „Dawno…” – fotografie wykonane podczas zwiedzania Przasnysza