Zapraszamy na VIII Przasnyski Przegląd Sztuki Współczesnej im. S. Ostoi-Kotkowskiego!

Odsłony: 1508

 

 

Marcin Drabik

[Rozmiar: 61888 bajtów]

Ur. w 1983 r. skrzypek (grający także na nyckelharpie), absolwent klasy skrzypiec Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Członek wielu zespołów rockowych, jazz-rockowych, folkowych (m.in. Sporysz Polska, Poszukiwacze Zaginionego Rulonu, Mordewind, Shannon i Hoboud) czy grających polską muzykę tradycyjną (Żółwiniacy). Laureat wielu nagród - w tym indywidualnej Nagrody Specjalnej "Złote Gęśle" na XIV Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja" (gdzie wystąpił z grupą Sporysz Polska).

 

 

POSZUKIWACZE ZAGINIONEGO RULONU

oto próbka możliwości zespołu:

https://www.youtube.com/watch?v=8y6whOO346c&hd=1

Skład kapeli nawiązuje do tradycji brzmieniowej z lat świetności i ogromnej popularności muzyki tanecznej na Radomszczyźnie, gdzie harmonie, skrzypce i instrumenty dęte stanowiły o kolorycie brzmieniowym kapel. Zespół sięga również do melodii starodawnych, gdzie dominuje brzmienie strunowe (skrzypce, basy) - oddając klimat wiejskich zabaw oraz atmosferę tajemniczych opowieści o zaginionym rulonie... Repertuar grupy to melodie taneczne z Radomszczyzny: mazurki, oberki, polki.

W skład zespołu wchodzą muzycy znani z wielu innych grup (m.in. Dautenis, Burdon, Sporysz Polska, Melodia w Polsce, Kapela Kosa-Palec i in.):
- Małgorzata Makowska – harmonia pedałowa / basy
- Olena Yeremenko – skrzypce
- Marcin Drabik – skrzypce
- Piotr Ziarkiewicz – trąbka
- Jacek Mazurkiewicz – kontrabas
- Paweł Szpura – dżaz
- Paweł Nowicki – baraban

Zespół powstał na początku 2012 roku. W tym samym roku grupa zakwalifikowała się do udziału w konkursach "Stara Tradycja" (konkurs towarzyszący festiwalowi "Wszystkie Mazurki Świata" - zespół otrzymał Nagrodę Publiczności) oraz "Nowa Tradycja", gdzie Poszukiwacze Zaginionego Rulonu zdobyli Grand Prix festiwalu za (jak napisało w protokole jury konkursu) "smak, wyczucie i szlachetność brzmienia oraz przekonujące nawiązanie do tradycji mazurkowej".
Podczas Nowej Tradycji 2012 w zespole zagrali: M. Makowska, O. Yeremenko, M. Drabik, J. Mazurkiewicz (podczas występu konkursowego - na koncercie finałowym zastąpił go Łukasz Owczynnikow) oraz P. Nowicki.

źródło: http://etno.serpent.pl

Prezentacja filmu PUSTE NOCE

Zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego o Pustych Nocach; jest to obrzęd sprawowany wokół zmarłej osoby,  w którym uczestniczą rodzina, przyjaciele, znajomi.
W domu zmarłego przez dwie noce słychać śpiewy i modlitwy mające pomóc duszy w przejściu do innego świata. Ten czas jest wyjątkowy, bo nie jesteśmy już tu, ale jeszcze nie tam.
Kultura barokowa stworzyła na ten temat potężną literaturę religijną oraz pieśni. Z jaką mocą wtargnęła ona w życie duchowe naszego kraju, możemy się przekonać dziś jeszcze np. na Mazowszu, gdzie obrzęd Pustych Nocy jest nadal kultywowany.
To ostatni moment, żeby usłyszeć wielkiej urody barokowe pieśni znane w miastach jedynie historykom literatury i etnomuzykologom, zobaczyć nocne czuwania.
W wielu kręgach bardziej znane są praktyki pochodzące z dalekich stron, jak na przykład tybetańskie "bardo", niż rodzimy obrzęd kultywowany za miedzą.
Film Puste noce jest opowieścią o takim właśnie niesamowitym świecie, który jest tak blisko, a tak mało o nim wiemy. Autorzy nie pokazują wsi idyllicznej, nie kolorują ani nie pudrują; liczy się autentyczność i współczesny kontekst. Filmowane obrzędy i bohaterowie filmu pochodzą z niedalekich okolic: Turzy Wielkiej, Krępy, Rumoki.
Film zostanie poprzedzony komentarzem autora – Witolda Brody; skrzypka, który od ponad dwudziestu lat z powodzeniem zajmuje się badaniem polskiej kultury tradycyjnej.

Witold Broda

Film miał swoją premierę 16 listopada 2014 roku w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie (czyli 6 dni przed prezentacją w przasnyskim MDK).

tu znajdą Państwo trailer filmu:

http://www.mik.waw.pl/aktualnosci/item/1504-puste-noce.html#


OSTATNI WIEJSCY MUZYKANCI - pokaz filmu Andrzeja Bieńkowskiego