Historia Teatru Tańca "ZLEP"

Teatr Tańca "ZLEP" funkcjonuje w ramach Miejskiego Domu Kultury im. Stanisława Ostoi - Kotkowskiego od 2007r. Powstał z inicjatywy Renaty Kupniewskiej - instruktora tańca i Tomasza Jakubowskiego - instruktora plastyki. Założeniem było powołanie do życia instytucji, która pozwoli rozszerzyć ofertę działalności zarówno koła tanecznego jak i koła plastycznego naszej placówki. Teatr Tańca miał dać możliwość innego rodzaju przekazu oraz wyrażania myśli, emocji, ukazania założeń plastycznych odzwierciedlanych w scenografii spektakli. Ważnym elementem popychającym do tego typu przedsięwzięcia był fakt, że tego typu działalności nie było do tej pory w naszym mieście. Był to zupełnie nowy kierunek rozwoju MDK. Wiązało się z nim wiele ciekawych mozliwości, ale był on też swego rodzaju wyzwaniem. Z góry zakładaliśmy, że budowa doswiadczeń oraz bazy technicznej, które pozwoliłyby dać solidną postawe do funkcjonowania tego typu teatru w przyszłości, wymagało będzie wiele pracy oraz przynajmiej kilku lat.

Piewszym przedsięwzięciem ( które było przyczynkiem do pomysłu powstania teatru) był spektakl Sobótkowy "Sól życia" prezentowany podczas Dni Przasnysza 2007r. W przedstawieniu tym zorganizowanym na wyspie Parku Miejskiego w Przasnyszu brało udział 21 osób uczęszczających na zajęcia taneczne oraz plastyczne MDK. Spektakl był przedsięwzięciem wzbogaconym o prezentację umiejętności grupy teatru ognia "Alter Ego" z Makowa Mazowieckiego, twórcami scenariusza byli R.Kupniewska i T.Jakubowski. Oprawą sceniczną do spektaklu były batiki scenograficzne stworzone w pracowni batiku "Mamut". Entuzjastyczne przyjęcie przedstawienia przez zgromadzoną publiczność, oraz pozytywne opinie przasnyskiej prasy pozwoliły poważnie myśleć o stworzeniu w przasnyskiej placówce kultury teatru tańca.

spektakl sobótkowy "Sól życia"

Kolejne spektakle, które były juz efektem pracy koła Teatru Tańca "ZLEP" prezentowane były w roku 2008. pierwszy z nich " Fortuna" - wystawiony został podczas gali 10- lecia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przasnyszu. Brało w nim udział 6 osób z kół tanecznego oraz scenograficznego ( koło powstałe jako zaplecze techniczne oraz scenograficzne teatru tańca oraz innych przedstawień organizowanych w MDK). Spektakl, a w zasadzie etiuda taneczna "Fortuna" ( czas trwania ok.7min.) był krótką metaforyczną historią ukazującą piękno ale i niebezpieczeństwo fascynacji i zauroczenia. Podczas tej Gali prezentowany był równiez spektakl integracyjny "Serce", w którym brały udział osoby niepełnosprawne z M.O.P.S. oraz uczęszczające na zajęcia teatru tańca.

etiuda "Fortuna"

spektakl "Serce"

Kolejnym przedsięwzieciem teatru tańca "ZLEP" był spektakl "Równowaga" prezentowany podczas Dni Przasnysza 2008 na sali widowiskowej MDK. Przedstawienie było dorobkiem twórczym koła w roku szkolnym 2007/2008 treścią jego była skomplikowana natura człowieka, przenikajace się dobro i zło, nie mozność zwycięstwa żadnego z nich. Półgodzinny spektakl, w którym udział brało 30 osób zgromadził ok. 200-tu osobową publiczność.

spektakl "Równowaga"

Podczas "Akcji Lato 2008" pod logiem Teatru Tańca "ZLEP" zorganizowane zostały zajęcia "Malowanie Tańcem", łączące różne dziedziny sztuki m.in.: taniec, muzyka, plastyka, teatr. Efektem pracy trojga instruktorów (również Edyta Przybysławska) oraz ośmiorga uczestników zajęć była wystawa "Malowane Tańcem" prezentowana w sierpniu oraz wrześniu 2008r. w regionalnej Galerii "Na Piętrze". Podczas wernisażu prezentowana była również improwizacja taneczna ilustrująca ruchem, scenografia oraz muzyką proces powstawania obrazów prezentowanych na wystawie.

Obecnie działalność Teatru Tańca ZLEP jest zawieszona ze względu na brak instruktora choreografii w MDK w Przasnyszu.