ZAPRASZAMY NA ZAJĘCIA PRACOWNI BATIKU!!!

Pracownia batiku "MAMUT" działa w ramach Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu od 2006r. Jak sama nazwa wskazuje zajmujemy się specyficznym rodzajem sztuki, jakim jest batik - tym terminem określa się oryginalny sposób wytwarzania barwnych tkanin przy pomocy wosku oraz wielokrotnego nakładania barwników do tkanin. Technologia batiku wywodzi się z terenów dawnych Indochin, czyli dzisiejszej Tajlandii, Laosu, Kambodży a zwłaszcza indonezyjskiej Jawy. Dawniej, (ale i obecnie) metodą batiku wytwarzano materiały użytkowe - tkaniny na ubrania, zasłony itd. Obecnie jest to również niezwykle efektowny rodzaj sztuki. Niecodzienne właściwości batiku ujawniają się głównie w dwustronności prac, wspaniałych efektach podświetlania prac wykonanych tą technologią oraz niepowtarzalnych żyłkowaniach, które powstają pod wpływem pękającego wosku.

Przez ok. 5 lat funkcjonowania pracowni powstało ponad 100 batików, w tym kilka scenograficznych, które wyróżniają bardzo duże rozmiary (nawet ponad 3m długości). Zdjęcia naszych prac posłużyły jako oprawa graficzna tomiku poezji Grzegorza Walczaka "Sopel słońca", który wydany został w 2007r. Również w 2007r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Szreńsku zorganizowana została wystawa naszych prac. Batiki wykonane w pracowni "MAMUT" służyły jako oprawa scenograficzna wielu imprez oraz spektakli organizowanych w naszej placówce m.in. spektaklu sobótkowego "Sól życia" pokazywanego podczas Dni Przasnysza 2007 na wyspie Parku Miejskiego, oraz spektaklu jasełkowego "I mieszkało między nami..." pokazywanego w styczniu 2009r. oraz wielu innych. Jeden z batików wykonanych w naszej pracowni podarowany został Panu Waldemarowi Trochimiukowi Burmistrzowi Miasta Przasnysza podczas inauguracji I Przasnyskiego Przeglądu Sztuki Współczesnej i obecnie zdobi jego gabinet. Wiele batików zdobi również naszą placówkę oraz domy prywatnych właścicieli gdyż niektóre prace są wystawiane na sprzedaż podczas imprez przy okazji, których funkcjonuje stoisko MDK. Wiele prac zostało również sprzedanych na aukcjach charytatywnych m.in. podczas finałów WOŚP. Pracownia organizuje również warsztaty i pokazy dla placówek oświaty i kultury (szkoły, przedszkola itd.).

szystkich chętnych pragnących poznać niezwykłą formę sztuki, jaką jest batik serdecznie zapraszamy na zajęcia!!!!

Terminy i intensywność zajęć ustalimy podczas spotkania organizacyjnego:

20 września 2011r. godz. 18.30 - pomieszczenia dawnej biblioteki w budynku MDK.

Z A P R A S Z A M Y!!!