„Siedem Bram Jerozolimy”

Odsłony: 2773

„Siedem Bram Jerozolimy” 21-22.11.2009 r.

 

Zapraszamy serdecznie na pokaz wyjątkowego dzieła artystycznego!
      Światowa premiera filmu "Siedem Bram Jerozolimy" odbyła się18 stycznia 2009 r. w Cannes w ramach 42 Targów Muzycznych MIDEM. Jest produkcją Telewizji Polskiej będącą zapisem galowego koncertu z okazji 75. urodzin kompozytora - Krzysztofa Pendereckiego. Koncert prowadzony był przez samego mistrza. Odbył się 23 listopada 2008 roku w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Wydarzenie to posłużyło do zrealizowania filmu muzyczno – animowanego według scenariusza i w reżyserii Jarosława Minkowicza. Oprawę dla koncertu stanowiły specjalnie przygotowane na tę okazję animacje komputerowe Tomasza Bagińskiego prezentowane na dużym ekranie. Scenografia wirtualna autorstwa Bagińskiego została połączona ze scenografią klasyczną, autorstwa Borysa Kudliczki. W filmie znalazł się także zapis występu artystów z Kieleckiego Teatru Tańca. Wykonanie "Siedmiu Bram Jerozolimy", zarejestrowane podczas listopadowego koncertu jest w filmie tłem muzycznym.
      Całe przedsięwzięcie jest nowym niezwykłym pomysłem na zilustrowanie muzyki. Zdaniem Krzysztofa Pendereckiego - "Bardzo odkrywcze było pokazywanie muzyki w zupełnie  inny sposób. Warstwa wizualna pojawia się obok muzyki, jednocześnie nie przeszkadzając jej”. W jego opinii "pokazywanie muzyki poprzez obraz" może być bardzo potrzebne, zwłaszcza ludziom nieobytym z muzyką poważną. W opinii kompozytora nowoczesny sposób jej ilustrowania może mieć znacznie więcej zwolenników niż prezentowanie np. "zbliżenia kontrabasu lub spoconego dyrygenta".
      Autor animacji Tomasz Bagiński podkreślił, że pracując nad filmem słuchał "Siedmiu  Bram Jerozolimy" Pendereckiego niemal nieustannie. - Proces tworzenia tego projektu był dosyć szybki i bardzo intensywny - ocenił Tomasz Bagiński - "nie było czasu na długie analizowanie utworu". Artysta zgodził się z Krzysztofem Pendereckim, że film "Siedem Bram Jerozolimy" może pomóc dotrzeć do ludzi, którzy wcześniej nie interesowali się muzyką – „Doszedłem do wniosku, że warto <opakować>  tę muzykę w kolorowy papierek, przedstawić ją ludziom, którzy tej muzyki nie słuchali, ale przez tę oprawę - być może - daliby się namówić”.
      W październiku 2009r. film otrzymał nominację do prestiżowej nagrody przemysłu telewizyjnego, Emmy w kategorii "sztuka". Nominacja sama w sobie jest już niezwykle nobilitująca, ponieważ są to ogólnoświatowe nagrody przyznawane za najlepsze, najbardziej wartościowe artystycznie produkcje telewizyjne. Wśród nominowanych w tej samej kategorii, co wyprodukowane przez Telewizję Polską widowisko znalazły się jedynie produkcje z Brazylii, Japonii i Wielkiej Brytanii. Nagrody Emmy po raz 37 zostaną wręczone w listopadzie 2009 roku w Nowym Jorku.
      Sam utwór "Siedem Bram Jerozolimy" powstał w 1996 roku z okazji obchodów trzech tysięcy lat istnienia Jerozolimy, świętego miasta wyznawców judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. To monumentalne dzieło, pod względem muzycznym jest syntezą trzech religii, a w warstwie symbolicznej - nadzieją na bezkonfliktowy świat. Tytuł i budowa tego siedmioczęściowego utworu nawiązują do siedmiu historycznych bram prowadzących do jerozolimskiego Starego Miasta. W utworze mieszają się motywy typowe dla muzyki Bliskiego Wschodu oraz muzyki związanej z tradycją chrześcijańską obrządku wschodniego i zachodniego.
      Prawykonanie „Siedmiu Bram Jerozolimy” odbyło się 9 stycznia 1997 w Jerozolimie. Uczestniczyli w nim muzycy z różnych krajów, m.in. chóry z Monachium, Stuttgartu i Lipska oraz jerozolimska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Lorina Maazela. W Polsce „Siedem Bram Jerozolimy” po raz pierwszy wykonano w Filharmonii Narodowej w Warszawie 14 marca 1997.