Zapraszamy na uroczyste otwarcie PLENERU BATIKU!

Odsłony: 2593

 

Wszystkich zainteresowanych, pasjonujących się sztuką i ciekawymi, nowymi dziedzinami artystycznymi zapraszamy serdecznie na uroczyste otwarcie PLENERU BATIKU. Po raz pierwszy w Przasnyszu będziemy mieli szansę gościć artystów i naukowców zajmujących się tą bardzo ciekawą, wywodząca się z odległej Indonezji dziedziną malarstwa. Pomysł zorganizowania pleneru narodził się w kwietniu tego roku na spotkaniu w przasnyskiej Pracowni Batiku MAMUT z artystami związanymi z warszawskim  MAGAZYNEM SZTUK. Zaprezentowane wtedy gościom przasnyskie batiki wywarły ogromne wrażenie, podobnie jak warszawskie na pracownikach MDK podczas rewizyty organizacyjnej na początku maja. Owocem tych rozmów jest PLENER BATIKU na którego otwarcie Państwa zapraszamy.

Na czas jego trwania przyjedzie do Przasnysza dziewięciu artystów z różnych regionów Polski - związanych m.in. z warszawskim Magazynem Sztuk, z Poznaniem, Wyszkowem. Gośćmi specjalnymi będą zaś dwie Panie - znakomici polscy naukowcy: Dr Maria Wrońska - Friend oraz Dr Katarzyna Schmidt - Przewoźna. Pierwsza z Pań, jak można wyczytać z zaproszenia uświetni otwarcie pleneru wykładem będącym owocem jej wieloletnich badań prowadzonych na całym świecie oraz prezentacją swej kolekcji batiku w której znajdują się prace praktycznie ze wszystkich kontynentów. Wykład ilustrowany będzie pokazem slajdów oraz filmem dokumentalnym wyprodukowanym dla UNESCO. Z racji tego, że Pani Wrońska jest pracownikiem naukowym australijskiego Uniwersytetu im. Jamesa Cooka i badań jakie Pani doktor prowadziła w środowisku artystycznym Polonii australijskiej mamy nadzieję na ciekawe informacje i żywą dyskusję na temat postaci patrona MDK w Przasnyszu Stanisława Ostoi-Kotkowskiego.

Dr Katarzyna Schmidt - Przewoźna uświetni zaś Dzień Otwarty pleneru (24 lipca) prowadząc warsztaty i wykłady na temat barwienia naturalnego, w której to dziedzinie jest światowej klasy naukowcem.

Ciekawostką jest fakt, że obie Panie przyjeżdżają do Przasnysza tak naprawdę uczyć się i doskonalić technikę batiku w praktyce. Pozostaną w naszym mieście aż do wystawy poplenerowej a ich prace podobnie jak wszystkich uczestników pleneru zaprezentowane zostaną podczas wernisażu wystawy poplenerowej który odbędzie się 28 lipca o godz 18.00 w pomieszczeniach dawnej Miejskiej Biblioteki Publicznej - budynek MDK.

Plener Batiku zorganizowany zostanie dzięki wsparciu finansowemu Miasta Przasnysz za co serdecznie dziękujemy Panu Burmistrzowi Waldemarowi Trochimiukowi, oraz dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Civium Omnium Civitas za co dziękujemy Pani Joannie Chmielewskiej - Gnojewskiej. Podziękowania składamy także wszystkim organizatorom związanym z Magazynem Sztuk w Warszawie - Marioli Gołdzie, Lilianie Chwistek i Sławomirowi Siatkowskiemu, oraz wszystkim uczestnikom pleneru bo każdy z nich ma swój udział w tym przedsięwzięciu.

 

 

Maria Wrońska-Friend, etnolog, kustosz muzealny i pracownik naukowy Uniwersytetu im. Jamesa Cooka w Australii. Interesuje się sztuką i kulturą materialną Azji Południowo-Wschodniej i Nowej Gwinei. Jej zainteresowanie tkaniną Indonezji doprowadziło do napisania w 1987 r. w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie pracy doktorskiej na temat wpływu batiku jawajskiego na sztukę Europy na przełomie XIX i XX w. jako zjawiska międzykulturowej inspiracji artystycznej.
W 1981 r. opuściła Warszawę dla małej wioski w górach Nowej Gwinei, która była jej domem przez ponad dziesięć lat. Od 1992 r. mieszka w Australii, dzieląc czas między badania w Azji Południowej, pracę dydaktyczną oraz organizację wystaw. Poza Indonezją i Nową Gwineą prowadziła badania w Chinach, Tajlandii i Indiach oraz wśród emigrantów polskich i laotańskich w Australii.


 

Dr hab Katarzyna Schmidt-Przewoźna Prof. Instytutu Włókien Naturalnych Roślin Zielarskich w poznaniu , absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu, ( tkanina – Prof. Magdalena Abakanowicz, architektura wnętrz- prof. Jan Węcławski).

W latach 1979-1991 główny projektant tkaniny artystycznej, Kierownik Artystyczny w Spółdzielni Rzemiosła Artystycznego "CEPELIA" w Poznaniu. Od 1993 Praca –Instytut Włokien Naturalnych i Roślin Zielarskich, Poznan, wyzsza Szkoła Zawodowa Kadry dla Europy, - Pracownia Projektowania Rzemiosła Artystycznego.

Kierownik Zakładu Barwienia Naturalnego od 2010, oraz Pracowni Sztuka Naturalna ( 1993-2009). Autor i współautor 94 publikacji naukowych z zakresu barwienia naturalnego, tkaniny, sztuki, 10 grantów naukowo-badawczych, 23 wystawy tkaniny indywidualne, udział w 44 wystawach zbiorowych. Laureat 15 nagród (brązowy KIWE 2009, Seul, Eureka 2008, srebrny i inne, III nagroda za projekt kilimu MTP Poznań 1999, wyróżnienie - Muzeum Włókiennictwa 1987, Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Kulturowego: Sybilla 2002 i 2003 za wystawy ( praca zespołowa).