Zapraszamy na wystawę poplenerową!!!

Odsłony: 3604

 

 

 

PLENER BATIKU W PRZASNYSZU

W ubiegłym tygodniu odbywał się w Przasnyszu pierwszy w historii naszego miasta plener artystów malujących techniką batiku. Od 22 do 28 lipca gościliśmy dziewięciu artystów i naukowców z całej Polski oraz Dr Marię Wrońską – Friend, która przyjechała na plener aż z Australii. Uczestnicy pleneru oprócz pracy i spotkań z mieszkańcami Przasnysza mieli również okazję zwiedzić zabytki Przasnysza i Krasnego oraz wziąć udział w wieczorze filmowym Klubu Filmowego „ALE NAKRECONE”. Niektórzy z nich stali się również na moment jurorami konkursów plastycznych organizowanych dla dzieci i młodzieży podczas odbywającej się równocześnie Akcji Lato w MDK w Przasnyszu.

Najbardziej znaczącymi efektami pleneru były niewątpliwie dwie wystawy, które przeprowadziły wszystkich zwiedzających przez historię techniki batiku – od najbardziej klasycznych wykonywanych przed wiekami i obecnie w taki sam sposób aż do tych współczesnych, nie będących już tkaniną użytkowa, ale pełnoprawnym dziełem sztuki śmiało rywalizującym ze szlachetnymi i uznanymi technikami malarskimi.

Pierwszą z wystaw zawdzięczaliśmy dr Marii Wrońskij – Friend, znawcy i badaczowi batiku na całym świecie. Przywiozła ona kolekcję batików klasycznych z Indonezji, Chin, Indii, Azerbejdżanu, Afryki, Niemiec i Austrii. Te wspaniałe, niepowtarzalne tkaniny prezentowane były na wystawie „Batik – sztuka bez granic” od 22 do 27 lipca w Regionalnej Galerii „NA PIĘTRZE” Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu. Podczas wernisażu dr Maria Wrońska – Friend wygłosiła wykład na temat historii techniki batiku i polskich tradycji w tej dziedzinie.

Druga wystawa to oczywiście prezentacja prac wykonanych podczas pleneru. Wernisaż odbył się 28 lipca o godzinie 18.00. Podczas imprezy mieliśmy okazje wysłuchać ciekawych wykładów: dr Katarzyny Schmidt – Przewoźnej na temat barwienia naturalnego (jest ona światowej klasy ekspertem w tej dziedzinie) oraz Witolda Przewoźnego, który opowiedział o inspiracjach ludowością w sztuce współczesnej. Podczas prezentacji poplenerowej pokazanych zostało kilkadziesiąt prac artystów i naukowców (którzy pod fachowym okiem stawiali nierzadko, tak jak na przykład Witold Przewoźny, pierwsze kroki w technice batiku). Zaprezentowali swoje prace: Dr Maria Wrońska – Friend, Dr Katarzyna Schmidt – Przewoźna z Poznania, Witold Przewoźny z Poznania, Sławomir Siatkowski z Pruszkowa, Marta Siatkowska z Pruszkowa, Leszek Szymczyk z Sosnowca, Mariola Gołda z Waszawy, Liliana Chwistek z Warszawy, Marta Staszczyk z Warszawy, Ewa Olszak z Przasnysza, Jolanta Tyniecka z Przasnysza, Wiktoria Tyniecka z Przasnysza, Milena Stryjewska z Przasnysza, Wojciech Ciesielski z Przasnysza i Tomasz Jakubowski z Przasnysza. Wystawa poplenerowa, którą będzie można zwiedzać do połowy września prezentuje kilkanaście z tych prac oraz fotografie przybliżające przebieg imprezy.

Ogromnym powodzeniem cieszył się Dzień Otwarty pleneru, kiedy to można było zwiedzać pracownię, porozmawiać z artystami oraz obserwować ich przy pracy. Podczas tego dnia odwiedziło pracownię kilkadziesiąt osób. Pracownia była zresztą dostępna każdego dnia i każdy, kto chciał ją odwiedzić mógł to zrobić. Pojawiły się nawet osoby, które wykonały lub zaczęły wykonywać swoje pierwsze w życiu batiki.

Warto również wspomnieć o efektach pleneru, które pojawiły się i narodziły niejako przy okazji i w sposób nie do końca zamierzony przez organizatorów. Pierwszym był „happening” trwający przez cały tydzień w Parku Miejskim w Przasnyszu. Schnące prace rozwieszane na sznurkach między drzewami wzbudzały ogromne zainteresowanie mieszkańców miasta. Nie było w zasadzie osoby, która nie wiedziałaby, że w tym tygodniu w parku suszy ktoś „pranie”. Drugim efektem wynikającym ze znakomitej atmosfery między uczestnikami pleneru i obecności tak znakomitego znawcy batiku jak Dr Maria Wrońska – Friend były rozmowy i postanowienia dotyczące powołania w Polsce związku twórców batiku. Być może były to dyskusje, których efektem będzie utworzenie takiej struktury, która jednoczyłaby wysiłki popularyzujące tą technikę w naszym kraju. W wielu krajach Europy takie związki już istnieją.

Uczestnicy rozjechali się do swych miast, jak sami mówili z poczuciem znakomicie i twórczo spędzonego tygodnia, z doskonałymi wspomnieniami naszego miasta i nadzieją na dalszą współpracę i organizacje podobnej imprezy w przyszłym roku.

Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i szczęśliwego przebiegu PLENERU BATIKU w Przasnyszu. Szczególne podziękowania kierujemy do uczestników pleneru – każdy z nich przyczynił się do powodzenia pleneru przywożąc na przykład swoje materiały i sprzęt, ale też tworząc niepowtarzalną, przyjazną atmosferę. Podziękowania kierujemy również do Burmistrza Miasta Przasnysz Pana Waldemara Trochimiuka, który wsparł naszą inicjatywę finansowo, oraz Prezes Zarządu Stowarzyszenia Civium Omnium Civitas Pani Joanny Chmielewskiej – Gnojewskiej, która również zapewniła środki finansowe na organizację pleneru. Dziękujemy również: Wojciechowi Tynieckiemu, Annie Zembrzuskiej, Annie Kołakowskiej, Dariuszowi Załuskiemu i Piotrowi Kaszubowskiemu prezesowi TPZP za pomoc i współpracę.

Tomasz Jakubowski

Miejski Dom Kultury w Przasnyszu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAPRASZAMY DO ZWIEDZANIA WYSTAWY POPLENEROWEJ!!!