Kolejna wystawa Pracowni Batiku MAMUT - zapraszamy na wernisaż!

Odsłony: 2335

 

 

Pracownia batiku "MAMUT" działa w ramach Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu od 2006r. Jak sama nazwa wskazuje zajmujemy się specyficznym rodzajem sztuki, jakim jest batik - tym terminem określa się oryginalny sposób wytwarzania barwnych tkanin przy pomocy wosku oraz wielokrotnego nakładania barwników do tkanin. Technologia batiku wywodzi się z terenów dawnych Indochin, czyli dzisiejszej Tajlandii, Laosu, Kambodży a zwłaszcza indonezyjskiej Jawy. Dawniej, (ale i obecnie) metodą batiku wytwarzano materiały użytkowe - tkaniny na ubrania, zasłony itd. Obecnie jest to również niezwykle efektowny rodzaj sztuki. Niecodzienne właściwości batiku ujawniają się głównie w dwustronności prac, wspaniałych efektach podświetlania prac wykonanych tą technologią oraz niepowtarzalnych żyłkowaniach, które powstają pod wpływem pękającego wosku.

Pracownia Batiku MAMUT stworzona została i nadal jest prowadzona przez Tomasza Jakubowskiego, instruktora plastyki w MDK Przasnysz. Zrodziła się z pasji ale również zdrowego i twórczego klimatu panującego wśród ludzi związanych z przasnyską placówką kultury. Rozpoczęło się od eksperymentów i prób. Potem zaczęły się pojawiać pierwsze prace, które po raz pierwszy zaprezentowane zostały w Parku Miejskim podczas Dni Przasnysza 2006. Duży wkład w rozwój pracowni i technologii miała również Milena Stryjewska – uczennica, która uczęszczała na zajęcia od początku istnienia pracowni. Jej prace są teraz niejako wizytówką pracowni. Obecnie na zajęcia uczęszcza regularnie kilkanaście osób, młodzieży i dorosłych.

Przez ok. 8 lat funkcjonowania Pracowni Batiku MAMUT Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu powstało kilkaset batików, w tym wiele scenograficznych, które wyróżniają bardzo duże rozmiary (nawet ponad 3m długości). Zdjęcia naszych prac posłużyły jako oprawa graficzna tomiku poezji Grzegorza Walczaka "Sopel słońca", który wydany został w 2007r. Batiki wykonane w pracowni "MAMUT" służyły jako oprawa scenograficzna wielu imprez oraz spektakli organizowanych w przasnyskiej placówce. Jeden z batików wykonanych w naszej pracowni podarowany został Burmistrzowi Miasta Przasnysza podczas inauguracji I Przasnyskiego Przeglądu Sztuki Współczesnej. Wiele batików zdobi również naszą placówkę oraz domy prywatnych właścicieli gdyż niektóre prace są wystawiane na sprzedaż podczas imprez przy okazji, których funkcjonuje stoisko MDK. Wiele prac zostało również wylicytowanych na aukcjach charytatywnych m.in. podczas finałów WOŚP. Pracownia organizuje warsztaty i pokazy dla placówek oświaty i kultury oraz zajęcia czasowe podczas organizowanych w MDK Przasnysz akcji feryjnych i letnich. Tradycją stało się również wykonywanie batiku na żywo na stoisku MDK podczas Dni Przasnysza. Podczas tegorocznych Dni Przasnysza tak wykonana praca podarowana została zespołowi BRACIA.

Jednym z najważniejszych wydarzeń dla Pracowni była organizacja I Przasnyskiego Pleneru Batiku w lipcu 2012r. Wzięło w nim udział kilkunastu artystów z całej Polski a gośćmi honorowymi były Dr Maria Wrońska – Friend – światowej sławy badacz techniki batiku oraz Dr Katarzyna Schmidt – Przewoźna – uznany ekspert od barwienia naturalnego. Plener trwał tydzień, towarzyszyły mu dwie wystawy, wykłady, pokazy filmów dokumentalnych oraz wspaniała, twórcza atmosfera. Mamy nadzieję, że to pierwsze spotkanie tego typu w Przasnyszu nie będzie ostatnim. Ciekawymi efektami pleneru był artykuł w brytyjskim piśmie branżowym BATIK GUILD mówiący o przebiegu imprezy oraz to, że jedna z przasnyskich prac powędrowała do kolekcji Dr Marii Wrońskiej – Friend i jest prezentowana w Australii.

„Muzycy w batiku” to wystawa ukazująca wielkie postacie różnych gatunków muzyki ale także przede wszystkim pokazująca pracę grupy artystycznej, którą tworzy obecnie kilkanaście osób zaangażowanych w działania pracowni. Poprzez prace plastyczne prezentujemy ludzi tworzących zgrany zespół zarażający wspaniałą atmosferą i pasją do batiku oraz innych dziedzin sztuki oraz wszelkich przejawów kultury.

Kolekcja prac prezentowana była dotychczas

w Galerii „NA PIETRZE” (MDK Przasnysz), w Młodzieżowym Domu Kultury nr2 w Lublinie oraz na warszawskich targach Audio Show 2013 w hotelu Golden Tulip.

 

kontakt:

Tomasz Jakubowski - instruktor prowadzący pracownię tel. 668 432 106

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.